Ankara ‘da Dartın adresi

Dart, iç içe renkli halkalardan ve bunları kesen üçgen dilimlerden oluşan bir hedefe, ufak okların (dartların) elle atılarak saplanması suretiyle oynanan bir spor. Dünyada en yaygın oynanan türünde belirli bir skordan başlanarak geriye gidilir ve tam olarak sıfır puana ilk ulaşan taraf o eli kazanır.
Kurallar
• Oyunun amacı belirtilen alanlara 3 isabetli atış yapılarak skor tahtasındaki alanları kapatmaktır.
• Triple için skor tahtasında yer alan puanlardan (Örnk: 20′den 10′a) birisinin triple alanına isabet ettirmek gerekir. İlk *isabette 1 çizgi ikincisinde 2 çizgi ve 3. isabette yuvarlak içine alınarak kapatılır.
• Skor tahtasında yazmayan rakamların triple alanına yapılan atışlar geçersiz sayılır.
• Yukarıdaki örnek skor tahtasında işaretleme şeklini görebilirsiniz.
• House için yine skor tahtasında yazan rakamlardan birisini 3 okun tek atışta isabet etmesi ile House atışı yapılmış olur. 20 puanlık dilim için örnek House atış alanı kırmızı ile işaretlenmiştir.
• Skor tabelasında yazmayan rakamlara yapılan house atışları geçersiz sayılır.
• Oyuncu Double alanına yapılan atış sonrasında skor tahtası üzerine atış yaptığı rakama 2 çizgi işaretleyebilir. Bunun yerine *D alanına tek çizgide atabilir.
• Bull içinde kırmızı alan (Inner Circle Bull)’a yapılan atışlar B değerine iki çizgi ya da Double (D) alanına bir çizgi atımı olarak işlenebilir.
• 20’nin triple alanına yapılan bir atışta skor tahtası üzerindeki T ye bir çizgi atılır. Bunun yerine oyuncu 20’ye 3 çizgi atıp kapatmayı da tercih edebilir.
• Skor tahtasındaki tüm değerleri kapatan takım/oyuncu oyunu kazanmış olur.

301-501-701-1001 puanlandırma sistemi: Bu öğrenilmesi kolay olan ve oyuncuya beceri kazandıran bir dart türüdür. Kuralları oldukça basittir. Oyuncular atış yöntemlerini, dengeyi ve konsantre olmayı daha rahat kavrayacaklardır.
Oyuncu bir turda 3 dart atar. Eğer masa parametrelerinde belirlenen bir süre varsa oyuncular, bu süre içerisinde dartlarını atmak zorundadırlar, atmadıkları takdirde sıralarını kaybederler. Başlangıçta her bir oyuncu x01 puan alır (301, 501, 701 ya da 1001). Puanlar dartın isabet ettiği numaralardan elde edilir. 0 puana ilk inen oyuncu oyunu kazanır. İç taraftaki halka içinde kalan kısımlar atılan sayının üç katı puan kazandırır. Dış taraftaki halka içinde kalan kısımlar ise sayının iki katı puan kazandırır. Bu, oyundaki en büyük puanın, üç atış sonrasında kurulacak 20 ’nin üç katlarıyla elde edilen 180 olduğu anlamına gelmektedir.

Skorlar sıfıra yaklaştığında, oyuncular oyunun dışında kalmaya çalışırlar yani sıfıra gelmeye çalışırlar.